Hata
  • Unable to load Cache Storage: database
  • Unable to load Cache Storage: database
  • Unable to load Cache Storage: database
  • Unable to load Cache Storage: database

BURSA

BURSA'da Doğa ve Tarih

Uludağ'dan bir görüntü Doğal zenginlikleri, yeşil dokusu, şifalı suları, yaz ve kış turizmi imkanlarının yanı sıra, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin mekansal ve mimari özelliklerini de günümüze kadar taşıyan Bursa, benzerlerine az rastlanır bir kültür ve tarih mirasına sahiptir.

27 arkeolojik, 1 doğal, 3 kentsel SİT alanına sahip olan, 2042 adet korunması gereken anısal, dinsel, kültürel ve sivil yapıyı barındıran kentimiz, yeşil dokusu, pınar suları ve şifalı kaplıcaları ile yıllar boyu "YEŞİL BURSA" olarak anılmış ve islam kültürünü yaşatan uhrevi yapısıyla günümüzde olduğu gibi geçmişte de bir çok gezginin ve tarihçinin akınına uğramıştır.

ULUDAĞ'ın kuzey eteklerinde kurulmuş olan kent kendi adıyla anılan ovaya doğru gelişmiştir. Ulaşım kolaylığına sahip verimli bir ova kenarında kurulmuş olan Bursa her zaman kalabalık bir kent olmuştur. Son yıllarda gerçekleştirilen büyük yatırımlarla kent ülkemizin en önemli sanayi merkezlerinden biri konumuna gelmiştir.

Britanya Kralı 1. Prusias tarafından İÖ 2. yüzyılda kurulan Bursa 1326'da Orhan Bey tarafından Bizanslılar'dan alınarak Osmanlı Devleti'ne başkent yapıldı. Osmanlılar döneminde yapılan bir çok han, medrese, cami ve imaret günümüzdede kenti süslemektedir. Bu yapılar arasında cami, türbe, medrese, hamam, imaret ve handan oluşan ve Yeşil Külliye'de kullanılan çiniler bugün de göz alıcı güzelliklerini korumaktadır.

Roma döneminden beri bilinen Bursa kentinin kaplıcaları ününü günümüze kadar sürdürmüştür. Bu kaplıcalardan gut ve romatizma gibi çeşitli hastalıklardan şikayeti olanlar yararlanmaktadır.

 

İlgi çekici yerler:

Uludağ Milli Parkı

Oylat

Gemlik Kaplıcaları

Armutlu

Kumla

Kurşunlu Plajları

Prusa Kenti Surları

Nikaia(İznik)

Miletopolis(Karacabey)

Mirlea(Mudanya)

 

Bursa haritası

 

Bize Ulaşın

ADRES: İnönü Caddesi No: 73 OSMANGAZİ / BURSA

TELEFON: (0 224) 223 01 66

FAX: (0 224) 221 42 75

WEB: www.acelyahotel.com

Bursa Haberleri